پیشنهاد ایران به عمان برای تولید خودروهای برقی مشترک |به گزارش فیلتر پرس صنعتگر، عباس علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت عصر چهارشنبه در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و عمان خطاب به همتای عمانی خود اظهار داشت: دو کشور سال‌ها است که به دنبال توسعه همکاری‌های خود در حوزه انرژی با یکدیگر هستند که برای تحقق این امر باید خطوط ارتباطی مشخصی داشته باشیم که خط انرژی، خود خط ارتباطی است که به تسهیل روابط کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه آماده سرمایه گذاری در عمان هستیم افزود: در بخش انرژی آمادگی داریم در عمان نیروگاه بسازیم یا با همراهی شما در کشورهای ثالث دیگر مانند آفریقایی اقدام به احداث نیروگاه کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: همچنین برای ایجاد شهرک صنعتی در عمان آمادگی داریم یا اینکه سرمایه گذارم عمانی را در ایران بپذیریم.

علی آبادی گفت: در حوزه‌های بزرگی مانند معدن، پزشکی و انرژی آمادگی پذیرش سرمایه گذاران عمانی را داریم.

وی افزود: بر اساس مذاکراتی که شما با بانک مرکزی ایران انجام دادید، نگرانی بابت مبادلات تجاری میان دو کشور رفع شده است.

علی آبادی گفت: برای تسهیل در تجارت می‌توانیم استاندارد یکدیگر را تأمین کنیم؛ در زمینه حمل و نقل نیز آماده ایجاد خطوط کشتیرانی هستیم و سرمایه گذارن در صورت آمادگی دو طرف آماده سرمایه‌گذاری هستند.

وی با بیان اینکه برای برقی سازی حمل و نقل می‌توانیم فعالیت مشترک داشته باشیم گفت: با توجه به اینکه دو کشور در زمینه برقی سازی حمل و نقل فعال هستند می‌توانند با همکاری هم خودروهای برقی تولید و به منطقه صادر کنند.

علی آبادی افزود: دو کشور می‌توانند با یکدیگر اتحاد صنعتی و تجاری داشته باشند تا نیاز مردم منطقه را تأمین کنند.

آغوش باز عمان برای ایرانیان

همچنین قیس بن محمد الیوسف وزیر تجارت، صنعت و توسعه سرمایه گذاری عمان در این اجلاس اظهار کرد: افق‌های جدید پیش روی همکاری‌های دو کشور وجود دارد که می‌توانیم آن را با اقتصاد جهانی ادغام کنیم.

وی افزود: روابط تجاری دو کشور مستحکم است و حجم این روابط دو کشور نیز به تازگی افزایش یافته است.

الیوسف ادامه داد: شرکت‌های ایرانی جدید زیادی به تازگی در عمان ایجاد شده‌اند که امیدواریم در آینده نیز ادامه پیدا کند.

وزیر تجارت، صنعت و توسعه سرمایه گذاری عمان ادامه داد: اقتصاد عمان زمینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری را فراهم کرده است و با آغوش باز پذیرای ایرانی‌ها است، آنها می‌توانند با سهم صد درصد در کشور ما ثبت شرکت کنند.

وی افزود: متقاضیان می‌توانند در زمینه‌هایی مانند گردشگری، صنعتی لجستیک و امنیت غذایی و سایر بخش‌ها فعالیت داشته باشند.

الیوسف گفت: از بنادر ایران و عمان می‌توانیم همکاری مشترکی برای صادرات مجدد به سایر کشورها داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما خواهان توسعه روابط اقتصادی، تجاری و توسعه اشتعال پایدار هستیم.

الیوسف افزود: در زمینه‌های گاز، لوازم خانگی و خودروسازی، گردشگری، کشاورزی شیلات و تأسیس شهرک‌های صنعتی و زنجیره تولید همکاری مشترک داشته باشیم

گفتنی است، در این مراسم توافق نامه حمایت از سرمایه گذاری‌های مشترک میان وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و وزارت تجارت، صنعت و توسعه سرمایه گذاری عمان به امضا رسید.

یادداشت تفاهم همکاری در زمینه‌های فناوری و تکنولوژی با اتاق بازرگانی عمان به امضا رسید.منبع : مهر نیوز