قطعه‌سازی، یکی از چالش‌های اصلی در فرآیند تولید موتور درونسوز |به گزارش فیلتر پرس صنعتگر به نقل از انجمن علمی موتور ایران، «سید اشکان موسویان» در زمینه ساختار و کاربرد موتورهای درونسوز گفت: موتورهای درونسوز در زمینه تولید توان نقش مهمی را ایفا می‌کنند؛ موتورهای درون‌سوز سالیان درازی است که اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند به طوری که زندگی بشر بدون موتورها قابل تصور نیست. همین موضوع باعث شده تا شاهد رشد سریع در تحقیق و توسعه آن‌ها باشیم.

وی بیان‌داشت: موتور درون‌سوز سامانه‌ای است که فرآیند احتراق در درون خود آن که در جایی که به «محفظه‌ی احتراق» موسوم است، انجام می‌شود. موتورهای احتراقی به‌طور کلی انرژی شیمیایی نهفته در سوخت را به انرژی حرارتی و سپس انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند. موتورهای احتراقی امروزه در صنعت، حمل و نقل و کشاورزی با کاربری‌های سبک و سنگین نقش مهمی دارند. برای به حرکت درآوردن وسایلی مانند خودرو، کشتی و انواع ماشین آلات سنگین از آنها استفاده می‌شود.

وی گفت: از موتورهای درونسوز علاوه بر استفاده در بخش حمل و نقل، در صنعت تولید برق نیز استفاده می‌شود.

رئیس انجمن علمی موتور ایران در ادامه گفت: متخصصان کشور ما، دانش زیادی در زمینه موتورهای درونسوز، احتراق، طراحی، مواد و فرآیندهای ساخت کسب کرده‌اند و دستاوردهای بسیاری هم عرضه شده است.

وی افزود: در مسیر تولید موتور، در بخش فرآیند قطعه‌سازی دچار چالش جدی هستیم. در طراحی و توسعه موتور در سطح دانشی خوبی قرار داریم حتی از بسیاری از کشورها جلوتر هستیم‌. اما در فرایند قطعه سازی مشکلات زیادی در این حوزه داریم.

موسویان گفت: فقط دانش و تخصص برای ساخت و تأمین قطعه کافی نیست، بلکه در تأمین مواد اولیه مورد نیاز، فناوری‌های ساخت و تولید انبوه از دیگر رقبا عقب هستیم‌.

وی ادامه‌داد: تحریم، مشکلات اقتصادی، تأمین مواد اولیه، تجهیزات و دستگاه‌های ساخت و کمرنگ بودن نقش تحقیق و توسعه و تولید دانش بنیان، جزو چالش‌های قطعه سازی در حوزه موتورهای درونسوز است. باید با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری این مانع را هم از پیش رو برداریم.

سیزدهمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت به همراه دهمین نمایشگاه موتور تهران، از سه شنبه (۲۴ بهمن) تا پنجشنبه (۲۶ بهمن) توسط انجمن علمی موتور ایران برگزار می‌شود.منبع : مهر نیوز