صفر کردن تعرفه تجارت ۸۸ کالای ایران و سوریه |به گزارش فیلتر پرس صنعتگر، سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه در مذاکره با وزیر راه و شهرسازی کشورمان، گفت: اجرای توافق‌های صورت گرفته بین دو کشور با سرعت بالایی در حال انجام است به طوری که مذاکرات ۱۵ ساله ایران و سوریه در یکسال اخیر به مرحله اجرایی رسیده است.

همچنین در این دیدار مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سوریه، تاکید کرد: در این چند ماه با تلاشی که در دو کشور وجود داشت بسیاری از توافقات اجرایی شد. هم اینک بخشی از توافقات نهایی شده، بخشی از توافقات در شرف نهایی شدن و بخشی از توافقات نیز در مرحله نهایی و آغاز فعالیت‌های اجرایی قرار دارد.

بذرپاش توضیح داد: تأسیس بانک مشترک در سوریه نهایی شده و انجام آن روزهای آینده آغاز می‌شود. همچنین بیمه مشترکی که در سفر رئیس‌جمهور توافق شد، نهایی شده است و هم اینک هم شرکت بیمه ایرانی و هم شرکت بیمه سوریه، کار مشترک را آغاز می‌کنند و به زودی فعالیت‌های بیمه‌ای و صدور بیمه‌نامه‌ها، فعال خواهد شد.

به صفر رساندن تجارت ۸۸ قلم کالای بین این دو کشور

وی به صفر رساندن بسیاری از تعرفه‌های تجارت بین کالاهای دو کشور را در خصوص ۸۸ قلم کالا از دیگر توافقات عنوان کرد و گفت: این توافق بین دو کشور ایران و سوریه نهایی شده و تعرفه ترجیحی به گمرکات دو کشور ابلاغ شد و از روزهای آینده عملیات گمرکی آغاز خواهد شد.

بذرپاش تصریح کرد: هدف‌گذاری کرده‌ایم تا در یک سال آینده به عدد ۵۰ هزار زائر برسیم. هم‌اکنون یکی از شرکت‌های هواپیمایی مسئول این کار شده و چندین اعزام نیز انجام شده است. شرکت‌های ایرانی توافق کردند تا هم در موضوع تعمیرات و هم احداث نیروگاه در سوریه فعال شوند و این موضوع در مراحل نهایی است.منبع : مهر نیوز