دومین رویداد فرش دستباف یزد برگزار می‌شود |به گزارش فیلتر پرس صنعتگر به نقل از روابط عمومی اداره کل صنعت، معدن وتجارت استان یزد، محمدکاظم صادقیان از برگزاری رویداد خلاقیت و نوآوری فرش نوین یزد و دومین جشنواره فرش دستباف یزد خبر داد و گفت: سال گذشته اولین رویداد فرش دستباف یزد را با حضور فعالان این عرصه برگزار کردیم و معتقدیم یزد ظرفیت خوبی برای جهانی شدن در صنعت فرش دستباف دارد.

وی بیان کرد: این جشنواره با محورهای بازاریابی صادرات فرش دستباف، اشتغال نسل جوان به بافندگی و کیفیت بافت فرش برگزار می‌شود.

صادقیان در خصوص چالش‌هایی که صنعت فرش دستباف استان و کشور با آن رو به رو است، عنوان کرد: وجود رقبایی همچون چین، هند و پاکستان که بازار رقابتی را از صنعت فرش دستباف گرفته است یکی از چالش‌های این صنعت به شمار می آیند.

وی مشکلات فنی را عامل دیگری برای کُند شدن حرکت فرش دستباف دانست و اظهار داشت: نیاز به تغییر در طرح، گره و رنگ برای ایجاد وضعیت رقابتی در این صنعت لازم است.

صادقیان یکی از اهداف استمرار جشنواره فرش دستباف در یزد را ارتقای دانش دانست و افزود: امیدواریم با برگزاری این جشنواره‌ها دانش فرش دستباف در طراحی و… وارد جایگاه بهتری شود.

وی به ظرفیت یزد در فرش دستباف اشاره کرد و گفت: توانمندی‌های بسیاری در استان وجود دارد که می‌تواند جایگاه یزد را در این صنعت ارتقا دهد و این مهم انگیزه‌ای بود برای استمرار این جشنواره همچنین سال‌های گذشته واردات کاهش یافت و شاهد افزایش صادرات و ارز آوری این صنعت برای استان و کشور بودیم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سیاست‌های ارزی اخیر و رویدادهای منطقه، گفت: این موارد ارز آوری فرش دستباف را کاهش داده و باعث شد نوآوری را به این عرصه بیاوریم تا بتوانیم در سطح منطقه و جهان جایگاه فرش دستباف یزد را ارتقا دهیم.منبع : مهر نیوز