خودروسازان در بهار امسال ۲۳۱ هزار دستگاه فروختندخودروسازان در بهار امسال ۲۳۱ هزار دستگاه فروختند

خودروسازان در بهار امسال ۲۳۱ هزار و ۴۸۳ دستگاه خودرو فروختند که نسبت به بهار پارسال افت ۸ درصدی را نشان می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، بررسی صورت‌های مالی سه خودروساز بزرگ کشور -ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو- در بهار امسال ۲۳۱ هزار و ۴۸۳ دستگاه انواع خودرو فروخته شده است که نسبت به بهار پارسال افت ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

طبق آمار ارائه شده به سایت کدال، تولید این خودروسازان تا پایان خرداد امسال حدوداً ۲۴۸ هزار دستگاه بوده است، بنابراین حدود ۹۳ درصد از تولید بهاره خودروسازان فروخته شده و هفت درصد باقیمانده راهی انبار شده است.

بررسی جزئی‌تر وضعیت فروش خودروسازان نیز بیانگر آن است که شرکت ایران خودرو تا پایان خرداد ماه ۱۱۹ هزار و ۱۳۹ دستگاه انواع محصول سواری و وانت را فروخته است که نشان می‌دهد نسبت به بهار پارسال فروش این شرکت کاهش ۱۲ درصدی داشته است.

از این میزان بیشترین فروش مربوط به خانواده پژو با بیش از ۷۴ هزار دستگاه می‌شود. همچنین کم‌فروش‌ترین محصول نیز رانا بوده که زیر سه‌هزار و ۴۰۰ دستگاه فروش داشته است.‌

شرکتمیزان فروش
ایران خودور۱۱۹ هزار و ۱۳۹ دستگاه
سایپا۸۱ هزار و ۶۰۰ دستگاه
پارس خودرو۳۰ هزار و ۷۴۴ دستگاه
مجموع۲۳۱ هزار و ۴۸۳ دستگاه

همچنین شرکت سایپا نیز در بهار امسال ۸۱ هزار و ۶۰۰ دستگاه فروخته که نسبت به بهار پارسال افت ۶ درصدی را نشان می‌دهد. از این میزان بیشترین فروش مربوط به خانواده ایکس ۲۰۰ با ۵۶ هزار و ۵۰۰ دستگاه می‌شود.

تا پایان خرداد ماه شرکت پارس‌خودرو نیز ۳۰ هزار و ۷۴۴ دستگاه فروخته که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۱۰ درصدی را ثبت کرده است.

از این میزان سهم کوئیک دنده معمولی ۱۰ هزار و ۷۳۱ دستگاه و سهم دیگر محصولات خانواده Q۲۰۰ حدود ۲۰ هزار دستگاه بوده است.منبع : مهر نیوز