تاریخچه فیلترپرس

History of Filterpress کاربرد های فیلترپرس

در این مطلب راجع به تاریخچه فیلترپرس filterpress و فیلتراسیون در دنیا اشاره خواهیم کرد. اولین شکل امروزی فیلتر پرس در سال 1853 در انگلستان اختراع شد که برای بدست آوردن روغن دانه های روغنی با  استفاده از اتاقک های تحت فشار (Chamber) به کار گرفته شد .

 اما معایب بسیار زیادی بهمراه داشت ، مانند نیاز به نیروی کار بسیار بالا و روند ناپیوسته کاری . تحقیقات و پیشرفت های عمده در فناوری فیلتر پرس از اواسط قرن بیستم آغاز شد. 

در ژاپن در سال 1958 ، کنیچیرو کوریتا و سیئیچی سووا موفق به تولید اولین فیلتر پرس اتوماتیک از نوع افقی در جهان برای بهبود کارایی نظیر تخلیه کیک و استخراج بهینه رطوبت شدند . 

تاریخچه فیلترپرس

9 سال بعد ، شرکت Kurita شروع به ساخت  دیافراگم های انعطاف پذیر برای کاهش رطوبت در کیک فیلتر کرد. این دستگاه امکان بهینه سازی چرخه فیلتراسیون اتوماتیک ،فشرده سازی کیک ،تخلیه کیک و شستشوی پارچه فیلتر را فراهم کرد که منجر به افزایش بهره وری و  کاربردها در صنایع مختلف شد.

با توجه دقیق به تاریخ کشور چین در سلسله شانگ نشان میدهد که در این دوره از فشار جهت استخراج چای از برگ کاملیا و روغن از تربچه وحشی در سال 1600 قبل از میلاد استفاده میکردند . تاریخچه فیلترپرس

منبع : ویکی پدیا